Het is steeds lastiger om een huis te huren

Dat huizen kopen en huren steeds duurder wordt, is geen geheim. Een woning vinden die beschikbaar is om te huren is al lastig, maar de hoge prijzen doen daar nog een schepje bovenop. De huidige wet voor huurwoningen speelt hierin ook een rol. Het AD sprak met Pararius-directeur Jasper de Groot en hij vertelt: “Wat beschikbaar komt, is vaak te duur en snel weer van de markt. De markt gaat feitelijk steeds meer op slot”, benadrukt hij.

Het wordt steeds lastiger voor mensen die een huis zoeken. Dit jaar ligt de huurprijs van maar liefst 40 procent van de woningen boven de 2.000 euro. Als je een woning wil onder deze grens, kun je lang zoeken. Vergeleken met 2021 is het aanbod van woningen onder de 1.500 euro per maand met 51 procent gedaald.

Een rij huizen met geparkeerde auto's langs een rivier
Unsplash / Daria Nepriakhina

Lees ook: Hoeveel kost het om in Amsterdam te wonen?

Het is misschien ook geen verrassing dat Amsterdam nog steeds een van de duurste steden is om te wonen. Daar kwamen 14.698 huurwoningen vrij, maar ook werden er 15.188 woningen afgemeld. Geen goed teken van vooruitgang dus.

Maatregelen zonder succes

De overheid erkent het woningtekort al langere tijd, maar een passende oplossing laat op zich wachten. Voormalig minister De Jonge voerde de Wet betaalbare huur in, met als doel huurprijzen te verlagen en wonen in de vrije sector betaalbaarder te maken. In plaats van het gewenste effect leidde de wet echter tot onvoorziene gevolgen.

Door de strengere regels en lagere opbrengsten besloten veel beleggers hun huurwoningen te verkopen. Hoewel dit gunstig uitpakte voor starters op de koopmarkt, verbeterde de positie van huurders dus niet. Voor mensen die een woning willen huren blijft de situatie daarom voorlopig onzeker en zijn betaalbare huurwoningen nog steeds bijzonder schaars.

Lees ook: Wat is je maximale hypotheek met een minimumloon in 2026?