Gouden tip van boer Barry: zó krijg je perfect rijpe avocado’s
Ben je fan van avocado’s? Dan ken je dit drama vast. In de supermarkt zijn ze keihard en groen, thuis leg je ze braaf in de fruitschaal… en bam: twee dagen later zijn ze niet romig, maar rijp voor de kliko. Hoe kan dat toch? Avocadoboer Barry weet precies hoe het zit, en deelt een gouden tip.
Boer Barry: Nederlandse boer, Californische avocado’s
Zo’n veertig jaar geleden ruilde boer Barry de Nederlandse klei in voor zonovergoten Californië. Niet voor niks wordt die staat ook wel de groentetuin van Amerika genoemd: vruchtbare grond, ideaal klimaat en perfecte omstandigheden voor groenten, fruit en noten.
Barry begon daar ooit met bloementeelt, maar door stijgende arbeidskosten en import uit Zuid-Amerika werd dat steeds minder aantrekkelijk. Tijd voor een slimme switch. Hij ging op zoek naar een gewas met meer rendement en kwam al snel uit bij… avocado’s.
En hij is niet de enige: volgens Barry is maar liefst negen van de tien avocadokwekerijen in Californië in handen van Nederlandse boeren. Reden genoeg voor Yvon Jaspers om in Onze Boerderij Internationaal een kijkje te nemen op Barry’s heuvels.

Lees ook: Hét antwoord: is een avocado een fruit of groente?
Waarom avocado’s zo duur zijn
Yvon ontmoet Barry midden in een zee van groen. Rond zijn kassen, en op de lege stukken heuvel, staan avocadobomen zover je kunt kijken. In totaal beslaan ze zo’n tachtig hectare. “Eigenlijk één grote guacamole,” grapt Yvon.
Maar waarom zijn avocado’s dan nog steeds zo prijzig? Volgens Barry zit ’t ’m vooral in de tijd. Avocado’s telen is op papier simpel, maar alles eromheen kost bakken geld:
“Je moet de boomgaard aanleggen, bomen planten, een druppelirrigatiesysteem installeren. En dan duurt het vijf tot zeven jaar voordat je écht winst maakt. Dat zie je terug in de prijs.”
Het geheim van een écht eetrijpe avocado
Dan dé vraag waar iedereen mee zit: waarom zijn avocado’s in de winkel onrijp, maar thuis binnen no time overrijp?
Volgens Barry komt dat doordat veel avocado’s in Nederland uit Spanje komen en groen worden geoogst. Maar, en hier komt de gouden tip, je kunt het rijpingsproces zelf sturen.
“Leg de avocado in een papieren zak met een banaan,” zegt Barry. De banaan geeft ethyleengas af en dat zorgt ervoor dat de avocado rustig rijpt. Yvon is verbaasd: “Dus een banaan maakt mijn avocado rijp? Dit is echt een gouden tip.”
Alsof dat nog niet genoeg is, rekent Barry ook meteen af met het water-imago van de avocado. “Wij gebruiken druppelirrigatie en verbruiken minder water dan veel mensen denken. In Mexico worden avocado’s zelfs volledig door regenwater voorzien.”
Conclusie: avocado’s zijn niet het probleem. We behandelen ze gewoon verkeerd 😉
Met een banaan in huis kom je al een heel eind.
Lees ook: Hoe Zwitsers is de Zwitserse kaasfondue eigenlijk?