Fans van de beste Nederlandse misdaadserie ooit willen deze spin-off niet missen
'Penoza' was jarenlang dé Nederlandse misdaadserie, en één personage stak er telkens bovenuit: Luther, de zwijgzame, genadeloze rechterhand van Carmen van Walraven. Fans vroegen zich altijd af wie die man nou echt was. Met de spin-off 'Doodstil' geeft KRO-NCRV eindelijk antwoord, en het is gratis te zien op NPO Start.
Wraak, 25 jaar te laat
Luther staat op het punt zijn verleden achter zich te laten als zijn nichtje Puk hem terugtrekt naar de wereld die hij achter zich dacht te hebben gelaten. Samen zoeken ze, 25 jaar na dato, vergelding voor de moord op Puks ouders. Doodstil speelt tegelijkertijd in het heden en in de jaren negentig, via flashbacks die laten zien hoe de nog praatgrage, jonge Luther in de Zandvoortse drugswereld terechtkomt.
We zien hoe Luther in het heden worstelt met de demonen uit zijn verleden, terwijl we tegelijkertijd de jonge, onbevangen Luther leren kennen die vol bravoure in de opbloeiende criminele wereld belandt en steeds harder moet vechten om zich staande te houden.
De cast achter Doodstil
Raymond Thiry vertolkt opnieuw de hoofdrol als Luther. Hij was naar eigen zeggen verrast dat de producenten bij hem uitkwamen voor een spin-off. “Er waren natuurlijk genoeg andere Penoza-personages waar een spin-off omheen gebouwd kon worden. Ik dacht zelf meer aan iemand als Berry.”
Sallie Harmsen speelt zijn nichtje Puk, die onderzoek doet naar de moordenaar van haar vader. De Amsterdamse was eerder te zien in Voetbalmaffia, De Heineken Ontvoering en Het Echte Leven, waarvoor ze een Gouden Kalf-nominatie kreeg. Martijn Lakemeier neemt de jongere versie van Luther voor zijn rekening. De regie is in handen van Willem Gerritsen en het scenario is geschreven door Philip Delmaar.

Wat vinden kijkers?
Doodstil haalt een 6.9 op IMDb. De meningen lopen wat uiteen: trouwe Penoza-fans zijn blij met de verdieping van Luthers personage, maar een enkeling vindt de serie niet helemaal op het niveau van de originele reeks. Dat is ook niet zo gek, want Penoza is met een 8.2 op IMDb een van de best beoordeelde Nederlandse series ooit.
Desondanks is Doodstil voor fans van het genre zeker het kijken waard. Vier afleveringen gaan snel voorbij, en het verhaal laat je met genoeg vragen zitten om er graag meer van te willen zien.
Lees ook: Maak kennis met de 28 jaar jongere vriendin van Penoza-acteur Hajo Bruins