Direct naar content
Een supermarkt zonder lege schappen.
Afbeelding: Tara Clark / Unsplash

Veel lege schappen in de supermarkt? Dit is de oorzaak

Nederlandse supermarkten hebben de afgelopen tijd te maken met minder aanbod van groente en fruit in de schappen. De oorzaken daarvan zijn ver over de grens te vinden, namelijk in Spanje en Marokko. Deze twee belangrijke exportlanden voor verse producten hebben op dit moment namelijk te maken met serieuze overstromingen. De levering van bepaalde producten blijft hierdoor uit. Zo blijven veel schappen in de Nederlandse supermarkt hartstikke leeg.

Lege schappen in de Nederlandse supermarkt

Veel groenten en fruit die in Nederlandse winkels liggen, worden in landen als Spanje en Marokko geteeld. Die landen hebben een klimaat dat vaak ideaal is voor de teelt van gewassen in de winter en vroege lente, wanneer het in Nederland zelf nog te koud is om buiten te oogsten.

Door de overmatige regen dit seizoen is de groei van veel groenten en fruit echter flink belemmerd. De velden zijn drassig geworden, planten zijn beschadigd en ook het vervoeren van voedsel is allesbehalve makkelijk. Dit is inmiddels duidelijk merkbaar aan de vele lege schappen in de Nederlandse supermarkt.

Een supermarkt met slechts een paar lege schappen.
Markus Winkler / Unsplash

Lees ook: Moet je betalen als je iets kapot laat vallen in de supermarkt?

De prijzen lopen nóg verder op

Toch hebben de ovestromingen in Marokko en Spanje niet alleen lege schappen in de supermarkt als gevolg. Door tekorten aan bepaalde producten lopen de prijzen her en der behoorlijk op. De vraag naar groenten en fruit is door de schrale oogsten immers een stuk groter dan het aanbod.

En ja, daar dient de supermarkt zich natuurlijk op aan te passen. Terwijl vrijwel alle producten in de Nederlandse supermarkt sowieso al duurder werden, drijven de lege schappen de prijzen dus nóg verder op. Dat kan zeer pijnlijk zijn voor de portemonnee.

De schappen in de supermarkt
Kleomenis Spyroglou / Unsplash

Geen levering van peulvruchten en aardbeien

Supermarkt Albert Heijn heeft reeds aangekondigd dat we de komende tijd lege schappen kunnen verwachten. Het gaat volgens de NOS vooral om producten als tomaten, kruiden en peulvruchten, maar ook fruit, waaronder aardbeien en frambozen.

In Ksar el-Kebir, in het noordwesten van Marokko, waren de meeste straten volledig ondergelopen door de extreme regenval. Alleen het vervoeren van een partij aardbeien is dan al een monsteropgave, laat staan het laten slagen van een oogst.

Meer lezen over supermarkten? Lees ook: 20 dingen die je niet moet kopen in de supermarkt

Artikel delen
Laukie Klijn

Laukie Klijn

Laukie Klijn studeerde journalistiek en behaalde zijn diploma aan de Schrijversacademie in Utrecht. Hij schrijft het liefst met passie over alles wat met luxe te maken heeft. Mooie auto’s, villa’s, horloges en jachten; alles komt voorbij! Als Laukie zich niet bezighoudt met schrijven, is hij op de golfbaan te vinden.

Alle artikelen van Laukie Klijn