Direct naar content
Geld, dat je in 2028 zal moeten afstaan wegens de vermogenstaks.
Afbeelding: Pvproductions / Freepik

Nieuwe vermogensbelasting vanaf 2028: hoeveel geld sparen en beleggen straks écht gaat kosten

Vanaf 1 januari 2028 staat er een ingrijpende verandering omtrent de vermogenstaks op spaargeld, beleggingen, cryptomunten en ander bezit op de planning. Er komt namelijk een volledig nieuw stelsel in Box 3 van de inkomstenbelasting. In plaats van kijken naar fictief rendement, gaat de Belastingdienst belasting heffen over wat je daadwerkelijk verdient. Toch zitten ook hier de nodige haken en ogen aan. Wij zochten uit hoe je vermogen over twee jaar precies belast gaat worden.

De nieuwe vermogenstaks van 2028

Als je op dit moment in het bezit bent van veel aandelen, spaargeld en cryptomunten, staat er over enkele jaren een interessante verandering op de agenda van de Belastingdienst. Naar verluidt zal op 1 januari 2028 een nieuwe vermogenstaks in het leven worden geroepen. Tot nu toe baseert de overheid de heffing op een ‘verondersteld rendement’. Dit is simpelweg een vast percentage dat rekening houdt met de verwachte groei van je spaargeld en beleggingen.

Dat systeem lag al jaren onder vuur, omdat het bijvoorbeeld spaarders benadeelde die weinig of geen rendement maken. De Hoge Raad verklaarde het systeem zelfs meerdere keren onrechtmatig. Dit is de voornaamste reden waarom er in 2028 een nieuwe vermogenstaks zal worden toegepast in Nederland.

Europees cashgeld.
Ededchechine / Freepik

Lees ook: Belastingvrij sparen in 2026: wat is het en hoeveel geld mag je hebben?

Succesvolle beleggers worden hard geraakt

Goed, de toekomstige vermogensbelasting van 2028 moet enkel je daadwerkelijk rendement belasten. Dat betekent dat je geen belasting hoeft te betalen als je cryptomunten keihard in waarde zijn gedaald. Anderzijds moet je van winsten serieuze bedragen afstaan aan de Belastingdienst. Gelukkig komen vermogens van minder dan 60.000 euro niet in aanmerking voor de vermogenstaks van 2028, maar alles daarboven wordt dus wel stevig belast.

Maar wat betekent dit concreet voor spaarders en beleggers? Nou, maar liefst 36% van je winst uit woningverhuur, cryptovaluta, aandelen en andere investeringen kan je simpelweg naar de Belastingdienst overmaken. Bij hogere bedragen tikt dat écht aan. Succesvolle beleggers zullen het over twee jaar dus nóg benauwder krijgen als er een blauwe brief op de mat valt.

Belasting op gerealiseerde winsten

Afijn, de nieuwe vermogenstaks van 2028 laat je dus enkel betalen wanneer je daadwerkelijk winst hebt gemaakt met je investeringen. Pas als je de aandelen verkoopt, klopt de fiscus bij je op de deur. In principe blijft het dus aantrekkelijk om overige centen in bedrijven, digitale munten en vastgoedprojecten te steken.

▼ scroll verder ▼

Mensen die hier veel geld mee verdienen, gaan er echter iets op achteruit, terwijl kleine beleggers onderaan de streep meer knaken overhouden dan voorheen. Zo zou het toekomstige systeem dus ‘eerlijker’ moeten zijn.

Meer lezen over belastingen? Lees ook: Veel zzp’ers missen jaarlijks duizenden euro’s aan pensioen‑ en belastingvoordeel

Artikel delen
Laukie Klijn

Laukie Klijn

Laukie Klijn studeerde journalistiek en behaalde zijn diploma aan de Schrijversacademie in Utrecht. Hij schrijft het liefst met passie over alles wat met luxe te maken heeft. Mooie auto’s, villa’s, horloges en jachten; alles komt voorbij! Als Laukie zich niet bezighoudt met schrijven, is hij op de golfbaan te vinden.

Alle artikelen van Laukie Klijn