Direct naar content
Woningen die nogal prijzig zijn op de huidige huizenmarkt.
Afbeelding: Adrien Olichon / Unsplash

Onderzoek: jongvolwassenen stellen het krijgen van kinderen uit door de huidige huizenmarkt

Veel mensen willen eerst een eigen woning hebben voordat ze denken aan het krijgen van kinderen. De huidige situatie op de huizenmarkt in Nederland zorgt er dus voor dat voornamelijk jongvolwassenen het krijgen van kinderen steeds vaker uitstelt. De torenhoge prijzen voor woningen zorgen er indirect dus voor dat het geboortecijfer in Nederland behoorlijk wordt gedrukt. Tja, zonder eigen woning is het krijgen van een kind immers niet ideaal, en zelfs bepaalde kleinere optrekjes maken het onmogelijk om aan nageslacht te denken.

Huidige huizenmarkt drukt het geboortecijfer

De huidige situatie op de Nederlandse huizenmarkt heeft niet alleen invloed op waar mensen wonen, maar ook op wanneer ze aan kinderen beginnen. Steeds meer jongvolwassenen stellen hun kinderwens uit, simpelweg omdat ze eerst een geschikte woning willen. Die ontwikkeling draagt bij aan het dalende geboortecijfer in Nederland, zo blijkt uit onderzoek van het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut.

De relatie tussen wonen en het stichten van een gezin wordt steeds sterker. Het aantal kinderen per vrouw is de afgelopen jaren daarom flink gedaald. Namelijk van 1,80 in 2010 naar ongeveer 1,43 in 2024, het laagste niveau ooit gemeten. De huidige huizenmarkt zal dit getal op de korte termijn vermoedelijk niet doen herstellen.

Riante woningen aan het water.
Luna Wang / Unsplash

Lees ook: Huizenmarkt sloopt studenten: tekort loopt op tot 30.000 studentenkamers door het ‘uitponden’

Starters krijgen geen rijtjeshuis in handen

Goed, de huidige situatie op de huizenmarkt maakt het voor starters steeds moeilijker om een geschikte gezinswoning te bemachtigen. Daarom moeten veel mensen bijna noodgedwongen kiezen voor een huurwoning, wat in veel gevallen om een appartement gaat.

Toch stichten mensen liever een gezin terwijl ze in het bezit zijn van bijvoorbeeld een rijtjeshuis. Omdat starters dergelijke woningen vandaag de dag veelal niet in handen kunnen krijgen, stellen ze het krijgen van kinderen dus uit. En ja, dat drukt het geboortecijfer in Nederland behoorlijk.

“Huishoudens stellen hun eisen niet bij”

“Huishoudens stellen hun eisen voor een woning ondanks de woningcrisis niet bij”, zo laat een onderzoeker van het NIDI weten aan de NOS. “Zij vinden het dus belangrijk om in een kindvriendelijke woning een gezin te starten en leveren daar niet op in”. Als de huidige situatie op de huizenmarkt in Nederland niet snel wordt aangepast, zal het geboortecijfer naar verwachting dus alsmaar afnemen.

Meer lezen over de woningmarkt? Lees ook: Ruim 65.000 huurhuizen in de verkoop door investeerders: dit zijn de gevolgen voor de huizenmarkt

Artikel delen
Laukie Klijn

Laukie Klijn

Laukie Klijn studeerde journalistiek en behaalde zijn diploma aan de Schrijversacademie in Utrecht. Hij schrijft het liefst met passie over alles wat met luxe te maken heeft. Mooie auto’s, enorme villa’s, peperdure horloges en jachten van celebrities; alles komt voorbij! Ook houdt hij al het nieuws over de woningmarkt in de gaten en struint hij dagelijks Funda af. Als Laukie zich niet bezighoudt met schrijven, is hij op de golfbaan te vinden.

Alle artikelen van Laukie Klijn