
Cijfers CBS tonen harde realiteit: 26% van thuiswonende jongeren kan geen eigen woning krijgen
De huidige situatie op de woningmarkt in Nederland maakt het voor veel mensen uitermate lastig om een eigen huis op de kop te tikken. Niet alleen jonge gezinnen zitten klem in een huurwoning, maar ook thuiswonende jongeren krijgt geen eigen woning gerealiseerd. Zelfs één op de vier jongeren zou wel willen verhuizen, maar krijgt dat simpelweg niet voor elkaar. Veel thuiswonende jongeren hebben te weinig geld om een eigen onderkomen te regelen, waardoor ze noodgedwongen bij hun ouders moeten blijven wonen. Vorig jaar wilde 26% van de jongeren graag verhuizen, maar bood de Nederlandse huizenmarkt helaas geen betaalbare opties.
Thuiswonende jongeren zijn massaal op zoek naar eigen woning
Woningen worden alsmaar duurder en duurder in Nederland, tot vreugd van vastgoedinvesteerders, maar tot verdriet van thuiswonende jongeren. Steeds meer jonge mensen willen hun ouderlijk nest verlaten, maar krijgen dat simpelweg niet voor elkaar. Vier jaar geleden wilde 13% van alle thuiswonende jongeren graag verhuizen, wat door de situatie op de huizenmarkt niet lukte. Van 2021 naar vorig jaar nam dat aantal zelfs toe naar een schrikbarende 26%. Het aantal mensen dat wel wil verhuizen, maar daar niet in slaagt, stijgt dus gestaag, zo blijkt ook uit een onderzoek van het CBS.
Het aantal jongeren dat het nest verlaat, is daarom de afgelopen jaren flink afgenomen. Gemiddeld zoeken mensen ongeveer zes maanden actief naar een woning, waarna het ontbreken van een passend huis wordt geaccepteerd. Het aanbod van huizen in ons koude kikkerland is immers compleet uit verhouding met de vraag. Op het moment dat er een woning in de etalage verschijnt, zijn er vaak tientallen potentiële kopers die zich direct melden voor een bezichtiging en een stevige biedingsoorlog. In een dergelijke strijd maken vooral thuiswonende jongeren zonder partner uitermate weinig kans.

Toenemende huizenprijzen vormen een serieus probleem, ook voor jongeren
Vier jaar geleden was het voor thuiswonende jongeren vooral lastig om een woning te vinden in de Randstad, maar inmiddels speelt dit probleem in het gehele land. Vertoeven buiten de Randstad wordt dus ook steeds moeilijker. Het aantal jonge mensen dat geen huis kon vinden in Drenthe steeg de afgelopen drie jaar met 18% en in Limburg met een respectievelijke 12%. In Utrecht, Noord-Holland en Flevoland blijkt het overigens het moeilijkst om een eigen woning te vinden voor thuiswonende jongeren. Terwijl veel jonge gezinnen vandaag de dag dus vast zitten in een huurwoning, zitten jongvolwassenen steeds vaker klem in hun ouderlijk huis. In Zeeland blijken jongeren echter het minste moeite te hoeven doen om een passend onderkomen te realiseren. Aldaar geeft ‘slechts’ 12% van de jongeren aan problemen te hebben met het vinden van een geschikt huis. De huizenprijzen in Zeeland zijn immers relatief betaalbaar in vergelijking met de rest van Nederland. Neem bijvoorbeeld Amsterdam, waar de gemiddelde prijs per vierkante meter woonoppervlakte er beslist niet om liegt. In het centrum van de hoofdstad ben je per vierkante meter inmiddels al bijna 10.000 euro kwijt. Tja, dergelijke bedragen zijn simpelweg onhaalbaar voor thuiswonende jongeren.
Dat het voor thuiswonende jongeren steeds lastiger wordt om een eigen woning te vinden, kan te maken hebben met het toenemende aantal miljoenenwoningen in Nederland.